НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ПО БИОМЕДИЦИНСКА ФОТОНИКА
НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ПО БИОМЕДИЦИНСКА ФОТОНИКА
БГ-езикEnglish

   

Home
Теми
Национални партньорства
Международни партньорства
Презентации
Проекти

 

 

БАЗОВА ОРГАНИЗАЦИЯ

    

Проект по НПКНИ 2020-2027
"Национален Център по Биомедицинска Фотоника - НЦБФ"

    

ПРОЕКТИ

ПРОЕКТ КП06-Н28/11/14.12.18 Презентации
по проекта
Публикации
по проекта
   


КП06-Н28/11/14.12.18
„Нови био-оптически методи за определяне на химическа и конформационна реорганизация на колаген-базирани тъканни структури ин витро и ин виво“

Финансиран от ФНИ - МОН

   

Партньорски организации:
Институт по Електроника, Българска Академия на Науките
Институт по Органична Химия с Център по Фитохимия, Българска Академия на Науките
   
   
Институт по Електроника, Българска Академия на Науките
ИЕ-БАН
ИОХЦФ-БАН
ИОХЦФ-БАН
   
   
    Научен колектив
Доц. д-р Екатерина Георгиева Борисова - ръководител на екипа,
Институт по Електроника-БАН
Лъчезар Аврамов, проф. д.ф.н., ИЕ-БАН
Петранка Троянова, проф. д-р медицина, дерматология, УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ”
Александър Гизбрехт, доц. д-р, ИЕ-БАН
Петя Павлова, доц. д-р, ТУ-София, филиал Пловдив
Иван Ангелов, доц. д-р, ИОХЦФ-БАН
Ваня Мантарева, доц. д-р, ИОХЦФ-БАН
Мелиха Алиосман, асистент, химик, ИОХЦФ-БАН
Пламен Христов, биолог, ИОХЦФ-БАН
Цанислава Генова, редовен докторант, ИЕ-БАН
Деян Иванов, редовен докторант, ИЕ-БАН
Виктория Мирчева, студент -бакалавър „Медицинска физика”
Стоян Ильов, студент -бакалавър „Медицинска физика”
Иван Братченко, доц. д-р, Самарски Държавен Университет, Руска Федерация, външен експерт
Евгений Ширшин, доц. д-р, Московски Държавен Университет, Руска Федерация, външен експерт


Анотация:

Основната цел на проекта е разработка на нови био-оптически методи за определяне на химическа и конформационна реорганизация на колаген-базирани тъканни структури in vitro и in vivo по методите на флуоресцентната спектроскопия с честотна и времева разделителна способност.
Разширяване на възможностите на съществуващите експериментални спектроскопски практики за флуоресцентна спектроскопия на биомолекули и моделни системи с честотна и времева разделителна способност, както и надграждане на натрупаните до момента бази данни за флуоресцентните свойства на различните типове колаген и колаген-базирани тъканни структури. Изследване и характеризиране на основните флуоресцентни характеристики на различни типове колаген и модифициран (гликиран) колаген – спектри на възбуждане и излъчване, време на живот на флуоресценцията, което ще позволи създаването на обобщена спектрална база данни на възможните форми на колагена в човешкото тяло при норма и при развитие на патология, които да се използват като индикатори за състоянието на тъканта. Разработка на колаген-базирани оптични фантоми, имитиращи спектралните характеристики на биологичните тъкани за целите на флуоресцентната диагностика, както и получаване на нови научни знания и оптимизация на диагностични алгоритми с приложимост в клинична среда. Обучение на млади учени и обмен на добри практики за разработка и приложение на спектроскопски техники при анализ на кожни патологии in vivo за целите на дерматологията и онкологията.


ИЗПОЛЗВАНИ МЕТОДИ

За да се определят специфичните флуоресцентни спектрални характеристики на различните типове колаген, присъщи за човешките тъкани, ще се прилагат методите на флуоресцентния анализ с честотна и времева разделителна способност. Ще се изследват специфичните спектрални характеристики както на чисти форми на различни типове колаген, така и смеси от тях, в съотношения типични за биологичните тъкани. Ще се разработят и изследват колаген-базирани структури с конформационно и химически модифициран колаген за нуждите на тъканната оптична биопсия с помощта на методите на флуоресцентната диагностика с цел моделиране на регенеративни (зарастване на рани, терапевтични изменения и дегенеративни (колагенози, склеродермия, диабет, преканцерози и др.) състояния при тъкани in vivo, както и за разработка и създаване на оптични фантоми за флуоресцентна диагностика на тъкани.
Ще се наблюдават характеристични изменения в оптичните спектрални свойства на различните типове колаген, свързани с изменението на биохимичния им състав и промени в конформацията на колагеновите молекули и колагеновите матрици (надмолекулни структури, collagen x-links). Методите за спектрален анализ ще включват флуоресцентна спектроскопия с честотна разделителна способност (определяне на спектри на възбуждане и излъчване, построяване на матрици възбуждане - излъчване, синхронна флуоресцентна спектроскопия), така и с времева разделителна способност – TCSPC (time-correlated single photon counting) – флуоресцентна спектроскопия в режим на броене на първи детектиран фотон при излъчване от образеца, FLIM (fluorescence lifetime imaging) – амплитудно-модулирано определяне на времената на живот на флуоресцентния източник чрез анализ на амплитудната демодулация и фазовото отместване на сканиращия оптичен сигнал. FLIM техниката позволява получаване на двумерни изображения, които ще се ползват за анализ на колаген-базираните структури, гелове, оптични фантоми и др.

графика
Спектрални данни за матрици на възбуждане и емисия на нормална (а) и туморна (б) ГИТ лигавица при възбуждане в диапазон от 280 до 440 nm и синхронна флуоресцентна спектрална детекция на нормална (с) и туморна (d) ГИТ лигавица, със спектрална разлика варираща съответно от 10 до 200 nm между спектрите на възбуждане и излъчване.

   
   















ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

Ще се постигне усъвършенстване на техническите и аналитични умения на учените от екипа в областта на флуоресценния анализ с времева и честотна разделителна способност. Ще бъдат получени нови знания за спектралните особености на различните форми на дегенеративни и регенеративни кожни изменения, свързани с преструктурирането на колагеновата екстрацелуларна матрица в честотната и времевата спектрални области.
Ще се получат нови, оригинални експериментални резултати за спектралните свойства на различни типове колаген и на модифицираните химически и конформационно негови форми, за нуждите на развитието на диагностично-прогностични клинични приложения в дерматологията на регенеративни и дегенеративни кожни изменения. Ще се получат резултати, позволяващи повишение на диагностичната точност на определяне на типа кожно изменение неинвазивно и в реално време.
Научните резултати ще бъдат публикувани в специализирани международни издания и докладвани на конференции, необходими за популяризацията им и ще имат принос за цялостното израстване на участниците, членове на екипа на проекта. Получените резултати ще бъдат използвани за разработка на дисертационния труд в областта на физиката, както и в подготовката на дипломните работи на двама студенти – специалност Медицинска Физика, като проведените изследвания и получените резултати ще са предпоставка за стартирането на докторантури за тези млади учени, с което ще се постигне устойчиво развитие на човешките ресурси в ИЕ-БАН в областта на биофотониката и приложенията ?.

   
   
   

   

Начало

Copyright © 2017 - 2020, Институт по Електроника, БАН